MPC ADVERTISING PORTFOLIO

Starbucks

Holiday 2020
  • Play Video
CreditsCredits
Client
Client: Starbucks 
Creative VP: Jen Quotson
Creative Director: Jeff Wilkson
Associate Creative Director: Francesca Merlini
Associate Creative Director: Jeff Ashley
Senior Designer: London Dewey
Designer: Taylor Mattson
Writer: Grace Gabel
Senior Creative Project Manager: Michele Coleman
Creative Project Manager: Tyson Obleada
Agency
Agency: Big Spaceship
Executive Producer: Lizzie Goodman (TVC), Stephen Gariepy (Social)
Producer: Alex Hilliard (TVC), Belinda Costa (Social)
Editorial
Editorial: The Mill
Editor: Leanne Belgiorno, Matthew Campbell
Edit Assist: Joseph Zappulla
Production
Production: The Mill
Director: Donnie Bauer
Head of Content: Ian Bearce
Line Producer: Martha English, Tia Perkins
Director of Photography: Steve Giralt, Scott Pitts
Food Stylist: Callie Meyer
VFX Production
VFX Production: The Mill
Executive Producer: Georgina Castle
Senior Producer: Grace Tober
Associate Producer: Esther Montgomery
Line Producer: Bhawesh Upadhyay
Production Coordinator: Will Jellicorse
VFX Creative
VFX Creative: The Mill
Creative Director: Donnie Bauer
CG Lead: Rune Mansson (TVC & Social), Sudhir Verma (Social)
Senior Lead Compositor: Blake Druery
Senior Designer: James van den Elshout
CG Previs: Arsen Arzumanyan, Christopher Leone, Matthew Connolly
CG Animation: John Wilson, Navdeep Singh, Mahesh MS
CG Modeling: Sudhir Verma, Ramki T, Kapil Rana
CG FX: Dave Barosin, Pegah Naserifar (TVC), Rakesh Bharath, Vudatha Sai Krishna (Social)
CG Rigging: Daishi Takishima
CG Lighting: Arman Matin, Grace Hwang (TVC), Vikas Shinde (Social)
CG Tracking Lead: Murali Krishna Reddy (TVC), Jadheer TP (Social)
2D Lead: Kshitij Khanna (Social
2D Compositors: Taner Besen, Yongae Lee, Alexis Jo (TVC), Thomas Panayiotou, Keith Sullivan (Social)
Designer: Luis Roca, Zach Landua, Seba Morales
Storyboards: John Singer
Pitch & Concept Artists: Alex Clark, Maegan Mann, Miguel Rato
Finish Artists: Michael Almodovar, Anton Anderson
Colour
Colour: The Mill
Colourist: Michael Rossiter (TVC), Josh Bohoskey (Social)
Executive Producer, Colour: Rochelle Brown
Colour Producer: Evan Bauer
Senior Colour Assist: David Franzo
Music
Sound Production: MAS – Music and Strategy
President: James Alvich
Writers: Pat Kelly, Will Campbell
Executive Producer: Joey Reyes